• Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size

Biblioteka Publiczna w Miliczu

56-300 Milicz, ul. Piłsudskiego 14
tel./fax. 71 38 40 096 e-mail: bibliotekamilicz@wp.pl

WYPOŻYCZALNIA DLA DOROSŁYCH
zaprasza w godzinach:
 
Poniedziałek 10.00 - 18.00
Wtorek 10.00 - 18.00
Środa 10.00 - 15.00
Czwartek 10.00 - 18.00
Piątek 10.00 - 20.00
Sobota 9.00 - 14.00

Cała Polska Czyta Dzieciom Aktualności

Zima, zima pada śnieg a zwierzęta nie mają co jeść. Jak należy dbać o zwierzęta młodzi czytelnicy mogli dowiedzieć się ze spotkania w bibliotece organizowanego w ramach Akcji Cała Spotkanie_z_nadleniczym_007 Polska Czyta Dzieciom i z okazji przypadającego 11 lutego Dnia Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Zaproszenie do biblioteki przyjął Nadleśniczy Lasów Państwowych w Miliczu pan Roman Palewski. Mimo mrozu szczypiącego w noski przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego dnia 8 lutego 2012 r. całą grupą przybyły do biblioteki. Z wypiekami na twarzach wysłuchali opowiadania Marii Kownackiej "Zimowe pogotowie", które przeczytał Pan Roman. Z opowiadania dzieci dowiedziały się, kto zimą udziela pomocy głodującym i chorym zwierzątkom. Gdy bajka się skończyła, dzieci bardzo chętnie wysłuchały wszelkich porad pana nadleśniczego. Dowiedziały się jakie zwierzęta żyją w naszych milickich lasach, jak należy o nie dbać w okresie zimowym, gdy temperatura spada poniżej zera i pada śnieg. Kto dokarmia zwierzynę i czy każdy z nas może zanieść do lasu żywność. Po prawie godzinnym spotkaniu dzieci gromkimi brawami podziękowały panu nadleśniczemu za tak interesującą pogadankę a od pana Romana otrzymały worek słodyczy.


W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" zaproszenie do czytania bajek przyjął ksiądz Waldemar z Kościoła pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli. Spotkał się 24 listopada 2011 r.
w bibliotece z dziećmi z Przedszkola Samorządowego. Ze względu na zbliżający się czas odwiedzin św. Mikołaja ksiądz przeczytał przedszkolakom opowiadanie Małgorzaty Bednarskiej-Moskwy pt."Wielki darczyńca".Głównym bohaterem bajki był chłopiec o imieniu Mikołaj, który otrzymał od ojca wielki majątek. Gdy dorósł postanowił, że podzieli się tym bogactwem z biednymi dziećmi. Jak postanowił tak zrobił. Zaczął rozdawać ubogim paczki i zawsze robił to w skrycie. Nie chciał rozgłosu, a wszystko to działo się dawno temu w mieście Myra na terenie dzisiejszej Turcji. Po wielu latach Mikołaj został wybrany biskupem, a po jego śmierci Kościół ogłosił go świętym. Po przeczytaniu bajki dzieci miały kilka pytań do księdza Waldemara m.in.: czy ksiądz może jeździć autem; co chciałby dostać od św. Mikołaja oraz czy jeździ rowerem tak jak ksiądz Mateusz z serialu telewizyjnego. Na koniec spotkania ksiądz zaprosił dzieci do kościoła 6 grudnia i obiecał, że w tym dniu Mikołaj na pewno będzie w kościele. Powiedział również dzieciom o akcji „Jeden złoty dla św. Mikołaja", chodzi o pomoc dla dzieci z Domu Dziecka w Kątach Wrocławskich. Przedszkolaki podziękowały księdzu gromkimi brawami.
W środę 24 marca 2010 Biblioteka Publiczna w Miliczu w ramach akcji „Cała Polska CzytaObraz Dzieciom" zaprosiła Józefa Nowaka, dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Miliczu, na spotkanie z przedszkolakami. Biblioteka systematycznie popularyzuje czytanie dzieciom i w ramach ogólnopolskiej akcji, stwarza milusińskim szanse na częstszy kontakt ze słowem pisanym. Na spotkanie przyszły dzieci z zerówki z Przedszkola Samorządowego w Miliczu. Pełne skupienia słuchały pana dyrektora, który przeczytał im bajkę pt.: „Wizyta dobrej wróżki". Bajka opowiada o Kasi i Filipie, którzy przeżyli niesamowitą przygodę. Kiedy wieczorem myli  się w łazience, odwiedziła ich dobra wróżka Zenobia, która opiekowała się ząbkami wszystkich dzieci. Opowiedziała im jak należy myć zęby, aby zawsze były czyste. Po przeczytaniu książki pan Józef Nowak opowiedział dzieciom o swojej pracy , o zadaniach sanepidu oraz odpowiadał na pytania dzieci, które pytały min.: o to, czym jest zdrowa żywność i jaką rolę odgrywają bakterie. Dzieci w podziękowaniu za miłe spotkanie wręczyły panu dyrektorowi własnoręcznie wykonaną laurkę. Pan dyrektor natomiast rozdał dzieciom owoce i kolorowanki.
Biblioteka Publiczna systematycznie od kilku lat popularyzuje głośne czytanie dla dzieci w ramach „Cała Polska Czyta Dzieciom".Obraz_002 Bardzo często  zaprasza na takie spotkanie specjalnych gości, którzy czytają dzieciom bajkę, ale również opowiadają o swojej pracy. Na spotkanie 31 marca  biblioteka zaprosiła Nadleśniczego Lasów Państwowych Oddziału Milicz pana Franciszka Biernackiego. Dzieciom z Przedszkola Samorządowego w Miliczu pan nadleśniczy przeczytał bajkę Patrycji Zarawskiej o leśnym skrzacie  pt. „Leśni przyjaciele: Drzewo". Przedszkolaki dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy m.in.: jakie zwierzątka żyją w lesie, jakie panują tam zwyczaje i jak należy zachowywać się spacerując po leśnych dróżkach. W drugiej części spotkania nadleśniczy opowiedział małym słuchaczom o pracy w lesie. Przedstawił mieszkańców lasu, opowiedział dzieciom o nietoperzach, które są bardzo pożyteczne, mianowicie wyłapują ćmy, które są szkodnikami drzew. Opowiedział również o ptakach, których na naszym terenie jest około 300 gatunków. Było również wiele pytań do naszego gościa. Dzieci pytały jak na naszym terenie zwierzątka przeżyły mroźną zimę. Na zakończenie spotkania pani Róża Kurzyńska-Bednarek  rozdała dzieciom książeczki pt. „Nadleśnictwo Milicz", kalendarze Ligi Ochrony Przyrody oraz cukierki. Dzieci w podziękowaniu za miłe spotkanie wręczyły nadleśniczemu i pani Róży laurki świąteczne oraz złożyły życzenia i zaśpiewały piosenkę.
Dnia 14.04.2010 r. po raz kolejny  w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom odbyło się cpcd_001w bibliotece spotkanie z Panią Elżbietą Hałaburą - pracownikiem milickiej księgarni  i przedszkolakami. Spotkanie to wiązało się również  z przypadającym  w kwietniu „Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci.Pani Ela przeczytała dzieciom bajkę Marzanny Graff-Oszczepalińskiej pt.: „Bajki Marzanny". Pełen ciepła i wrażliwości zbiór opowiadań dla dzieci. Poznajemy pięć niezwykłych historii o przyjaźni, oddaniu, miłości i szczęściu. Wszystko napisane prostym i rozumiałym dla najmłodszego czytelnika językiem.Historia żyrafy Aldony i pluszowego Misia, psa Kadera i szczygła Komiego to dobra lektura dla całej rodziny. Dzieci w skupieniu wysłuchały historyjek o zwierzętach a następnie porozmawiały na temat  przeczytanej lektury. W drugiej części spotkania p. Ela opowiedziała przedszkolakom o swojej pracy wśród książek. Zachęcała do czytania książek  przynajmniej 20 minut dziennie i zaprosiła maluchów  do odwiedzania księgarni.