• Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size

Biblioteka Publiczna w Miliczu

56-300 Milicz, ul. Piłsudskiego 14
tel./fax. 71 38 40 096 e-mail: bibliotekamilicz@wp.pl

WYPOŻYCZALNIA DLA DOROSŁYCH
zaprasza w godzinach:
 
Poniedziałek 10.00 - 18.00
Wtorek 10.00 - 18.00
Środa 10.00 - 15.00
Czwartek 10.00 - 18.00
Piątek 10.00 - 20.00
Sobota 9.00 - 14.00

W ramach cyklicznych spotkań - "Dyskusyjnego Klubu Książki" dnia 29.04.2016r. odbyło się spotkanie z mieszkańcami Domu PomocyIMG_20160429_105721 Społecznej w Miliczu. Tematem przewodnim było życie i twórczość wspaniałego muzyka - Czesława Niemena, wokalisty o niezwykłym głosie i talencie muzycznym. Czesław Niemen był jedną z największych indywidualności na polskiej scenie muzyki rockowej. Czerpiąc inspiracje z doświadczeń życiowych i nowych brzmień docierających stopniowo do Polski udało mu się stworzyć indywidualny wzór muzyczny. Zadebiutował na początku lat 60-tych, kiedy jego twórczość bogata była w big bitowe brzmienia, śpiewając rockowe i rock and rollowe piosenki. Jednym z najbardziej charakterystycznych utworów tamtejszych lat była piosenka "Płonąca stodoła". Jego twórczość to nie tylko mocne uderzenia, ale również spokojne ballady, np.:"Pod papugami", które słuchaczy przenoszą w daleką krainę marzeń. Wspólnym rozmowom o artyście nie było końca. Mieszkańcy wspominali swoją młodość za czasów kiedy słuchało się piosenek sławnego idola - Czesława Niemena.

Dnia 11 czerwca br. odbyło się kolejne spotkanie dyskusyjne mieszkańców DPS. Spotkanie składało się z 2 części. Pierwsza część zostałahttp://dpsmilicz.pl/images/2015/0613/DSCF1679.jpg poświęcana twórczości poetyckiej Juliana Tuwima. Biografię poety przybliżył nam Pan Piotr, ja przybliżyłam kilka bardzo interesujących ciekawostek z lat dziecięcych. Recytowaliśmy nawet wiersze Tuwima i te bardziej znane i te już zapomniane. Pani Krysia - „Bambo", P. Karina- „Abecadło", P. Tereska wręcz wyśpiewała -„Ptasie Radio". Panie Basia i Grażynka ruszyły w bieg - „Lokomotywę". Na koniec salwami śmiechu zakończyła się recytacja wiersza przypisanego Julianowi Tuwimowi „Ballada o pierdzeniu" w wykonaniu P. Doroty pracownika tejże instytucji. Część drugą spotkania poprowadził P. Michał przygotowując pogadankę o samotnych żeglarzach. Narrator w bardzo ciekawy sposób opowiadał o życiu i podróżnikach : Tadeusza Baranowskiego, Leonidy Teligi i Krystyny Chojnowskiej -Liskiewicz. Barwne opowieści o żeglarzach spowodowały, że uczestnicy przenieśli się w magiczny świat żeglugi wspominając swoje dzieciństwo i przeżyte przygody.

Córka piekarza to powieść, która zachwyciła czytelników z DKK. Dotyka dosyć trudnych tematów i ukazuje jakhttp://1.bp.blogspot.com/-aq9uHIKR4Uc/VS9mfdJAW0I/AAAAAAAAJ90/oPBeZxDYfGs/s1600/c%C3%B3rka%2Bpiekarza.jpg wzajemne relacje wpływają na życie innych. Tematyka pełna wzruszających i poruszających chwil. Fabuła Córki piekarza składa się z dwóch przeplatających się części. Pierwsza część to historia staruszki po przejściach - czyli losy Else w czasach II wojny światowej w Niemczech i jej wspomnienia, które ciągną się do okresu powojennego. Zaś druga część to historia młodej dziennikarki o imieniu Rebe, która robi wywiad z Else i poznaje jej historię... Ich spotkania stają się dla obu wyjątkowymi chwilami. Każda z nich ma swoje odrębne życie i związane z nim problemy. A jednak coś je łączy. Śmierć, trudne dzieciństwo, strach, pewne sekrety. W książce pokazany jest  też niełatwy świat wojny oraz  trudności napotykane przez zwykłych obywateli niemieckich. Dostrzegamy obraz ludzi, którzy mimo trudności jakie niesie im los pokazują ludzką, zwyczajną twarz. Ich odczucia nie zmieniają się choć bardziej wszystko przeżywają. Jest to historia ludzi, którzy podobnie jak nasi dziadkowie byli zagubieni w tak trudnych wojennych czasach ale mimo wszystko podejmowali niejednokrotnie ryzyko o swoje i innych życie. Po prostu walczyli o przetrwanie. Jest to książka, którą zapamiętamy na długo, wzrusza i wywołuje wiele emocji i wspomnień. Łza się kręci.

30 października w sułowskiej filii odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Po raz drugi omawialiśmy na nimKat._Katastrofy fragmenty książki "Mechanik Dusz: Autowiwisekcja" miliczanki Roksany Kulik. Tym razem był to rozdział zatytułowany  „Katastrofalne katastrofy".

Opowiada on o trzech dziewczynach, które wynajęły mieszkanie. Chcąc je urządzić po swojemu postanowiły  pozbyć się starych i niechcianych "gratów". Okazało się to jednak  zbyt trudne i uciążliwe, gdyż we wszystkich szafkach, szafeczkach a nawet w lodówce znajdowały się......... kiszone ogórki. O pomoc w uprzątnięciu mieszkania lokatorki poprosiły  sąsiadów studentów. Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że  ta prześmieszna, okraszona czarnym humorem historia związana z ogórkami zdarzyła się naprawdę.  Fakt ten  wprawił uczestników DKK w jeszcze lepszy nastój. Aby uwiecznić „Katastrofalne katastrofy" na zakończenie spotkania zrobiłyśmy zwariowaną sesję zdjęciową, oczywiście  z kiszonymi ogórkami w roli głównej.

Zaczynamy Nowy Rok 2014 nierozłącznie z tą samą grupą, a i nowych bywalców nie zabrakło. Książka jak zawsze jestIMG_0201 nierozłącznym elementem naszych rozmów. Zaciekle i wnikliwie rozwiązujemy fabułę powieści. Odgadujemy posunięcia bohaterów i dopowiadamy puentę.  Pomysłów na nową formę spotkań też nie brakuję. W drugiej części spotkań zatytułowanej „Więcej niż wspomnienia..." każdy z uczestników dzieli się skrawkiem przeżyć swojego życia. Przemierzać będziemy  po różnych zakątkach naszej ziemi. Odkryjemy karty naszego życia. Pokonamy przeszkody mijających lat. Pamiętnik mojej babci... Pierwszy w tym roku temat do dyskusji  to Wspomnienia sprzed lat, do których powracamy myślami albo głęboko skrywamy. ...Głębokie spojrzenie, mocniejsze bicie serca, w oddali muzyka... Pierwszy taniec, potem list miłosny, pierwsza randka... Nie jednemu panu zaiskrzyło w oku od wspomnień. Panie zaś zarumieniły się  na twarzy. Po przeczytaniu fragmentu wiersza RUMIENIEC pani Iwonka ochoczo wyrwała się do opowiedzenia nam o swoich pierwszych i niezapomnianych chwilach uniesień, radości i uczuciach do drugiej osoby. Jak sama mówi miłość jest jak walc Chopina: stanowi całość chociaż przemija i powraca, miłość jest natchniona w rytmie i kusząca do tańca. Czy życie u boku ukochanego męża, w domu z ogrodem jest ucieleśnieniem wyśnionego szczęścia  i miłości. Co odnajdziemy w doskonałej powieści Harlana Cobena Zostań przy mnie? - przeczytajcie sami. Polecamy! Miłośnicy książek DKK w Miliczu.