• Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size

Biblioteka Publiczna w Miliczu

56-300 Milicz, ul. Piłsudskiego 14
tel./fax. 71 38 40 096 e-mail: bibliotekamilicz@wp.pl

WYPOŻYCZALNIA DLA DOROSŁYCH
zaprasza w godzinach:
 
Poniedziałek 10.00 - 18.00
Wtorek 10.00 - 18.00
Środa 10.00 - 15.00
Czwartek 10.00 - 18.00
Piątek 10.00 - 20.00
Sobota 9.00 - 14.00

Dyskusyjny Klub Ksiązki Aktualności

Dnia18 kwietnia 2018 r. w zaprzyjaźnionym z biblioteką Domu Pomocy Społecznej odbyło się kolejne spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książkidrugie życie pn. „PIĘKNO I PASJE”. Tym razem tematem przewodnim była historia niezwykłej kobiety Pani Moniki Kuszyńskiej - byłej wokalistki zespołu Varius Manx. Spotkanie to nie było przypadkowe, gdyż kilka dni temu w Miliczu odbył się koncert charytatywny z udziałem P. Moniki. Jest to postać tak emanująca ciepłem, w której tkwi wielka siła i piękno samo w sobie, że warto było zapoznać naszych klubowiczów z jej historią. Na spotkaniu porozmawialiśmy sobie o życiu, które nie zawsze układa się po naszej myśli. Taka historia spotkała właśnie naszą bohaterkę. W swojej autobiograficznej książce „Drugie życie” pani Monika nie skupia się jedynie na bólu poniesionym po wypadku, ale opowiada również o swoim dzieciństwie, początkach kariery, o współpracy z zespołem Varius Manx. Dla pani Moniki wypadek i jej niepełnosprawność dały początek nowego życia. Dlatego w dalszej swojej drodze życia i kariery pomaga innym przezwyciężyć ból, którego sama doświadczyła. Podsumowując nasze spotkanie doszliśmy do jednoznacznego wniosku, ze każde wydarzenie w naszym życiu może być szansą na nowe życie. A przy okazji zachęcamy wszystkich do przeczytania tej fascynującej lektury.

W marcu, dla naszych sympatyków DKK działającego przy Domie Pomocy Społecznej przygotowaliśmy symboliczne pożegnanie zimy. Marzanna symbolizująca odejście zimy odwiedziła wszystkie świetlice i triumfalnie oznajmiła o nadejściu długo oczekiwanej wiosny. Wysłuchaliśmy kilka wiosennych wierszy i mimo to, że pogoda za oknem nas nie rozpieszcza to nam poprawił się humor i wciąż czekamy na wiosenną zieleń w parkach i ogrodach, na śpiew ptaków i cieplejsze dni.

WTT1WTT2WTT3

Ostatnie spotkanie DKK z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej przebiegło w bardzo odświętnej atmosferze. Na stołach powiewały flagi Polski, wDKKmaj oknach biblioteki umieszczono bukiety papierowych kwiatów, w kolorach i barwach ojczystych. Powodem świętowania było upamiętnienie wydarzeń majowych. Maj to miesiąc szczególny w historii Polski. Dzień 1 maja to Międzynarodowe Święto Pracy, obchodzone nie tylko w Polsce, ale również i na świecie. 2 maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W tym dniu Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych losach historii Polski. Dzień Flagi poprzedza święto 3 maja, upamiętniające przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 maja z 1791 roku. Obraz tych majowych wydarzeń sprzed lat, obejrzeliśmy na dużym ekranie, korzystając z materiałów Polskiej Kroniki Filmowej. Krótkometrażowe filmiki ukazywały charakter tamtych lat i były przykładem zmian, jakie miały miejsce w Polsce. Wiersze i popularne piosenki towarzyszące obchodom majowym, nastroiły nas do wspólnych wspomnień.

W ramach cyklicznych spotkań - "Dyskusyjnego Klubu Książki" dnia 29.04.2016r. odbyło się spotkanie z mieszkańcami Domu PomocyIMG_20160429_105721 Społecznej w Miliczu. Tematem przewodnim było życie i twórczość wspaniałego muzyka - Czesława Niemena, wokalisty o niezwykłym głosie i talencie muzycznym. Czesław Niemen był jedną z największych indywidualności na polskiej scenie muzyki rockowej. Czerpiąc inspiracje z doświadczeń życiowych i nowych brzmień docierających stopniowo do Polski udało mu się stworzyć indywidualny wzór muzyczny. Zadebiutował na początku lat 60-tych, kiedy jego twórczość bogata była w big bitowe brzmienia, śpiewając rockowe i rock and rollowe piosenki. Jednym z najbardziej charakterystycznych utworów tamtejszych lat była piosenka "Płonąca stodoła". Jego twórczość to nie tylko mocne uderzenia, ale również spokojne ballady, np.:"Pod papugami", które słuchaczy przenoszą w daleką krainę marzeń. Wspólnym rozmowom o artyście nie było końca. Mieszkańcy wspominali swoją młodość za czasów kiedy słuchało się piosenek sławnego idola - Czesława Niemena.

Dnia 11 czerwca br. odbyło się kolejne spotkanie dyskusyjne mieszkańców DPS. Spotkanie składało się z 2 części. Pierwsza część zostałahttp://dpsmilicz.pl/images/2015/0613/DSCF1679.jpg poświęcana twórczości poetyckiej Juliana Tuwima. Biografię poety przybliżył nam Pan Piotr, ja przybliżyłam kilka bardzo interesujących ciekawostek z lat dziecięcych. Recytowaliśmy nawet wiersze Tuwima i te bardziej znane i te już zapomniane. Pani Krysia - „Bambo", P. Karina- „Abecadło", P. Tereska wręcz wyśpiewała -„Ptasie Radio". Panie Basia i Grażynka ruszyły w bieg - „Lokomotywę". Na koniec salwami śmiechu zakończyła się recytacja wiersza przypisanego Julianowi Tuwimowi „Ballada o pierdzeniu" w wykonaniu P. Doroty pracownika tejże instytucji. Część drugą spotkania poprowadził P. Michał przygotowując pogadankę o samotnych żeglarzach. Narrator w bardzo ciekawy sposób opowiadał o życiu i podróżnikach : Tadeusza Baranowskiego, Leonidy Teligi i Krystyny Chojnowskiej -Liskiewicz. Barwne opowieści o żeglarzach spowodowały, że uczestnicy przenieśli się w magiczny świat żeglugi wspominając swoje dzieciństwo i przeżyte przygody.